Реперирането на мамарна аномалия се състои в поставянето на репер/харпун/ в млечната жлеза на нивото на аномалия която не се палпира/опипва/ при клиничен преглед и се установява само и единствено с образни методи /ехография, мамография/.
То се извършва преди хирургична биопсия или консервативна мамарна хирургия когато лезията видима на мамографско и/или на ехографско изследване не се палпира при физикалното изследване на млечната жлеза.
Реперирането на установената аномалия гарантира отстраняването на ехографски суспектаната лезия и позволява на хирурга по-лесно да я открие при операцията за премахването й като дава възможност за ексцизия на възможно най-малкия обем жлезна тъкан.
Поставянето на репера се извършва от рентгенолог най-често под локална анестезия.
Преди процедурата за репериране на мамарна лезия е необходимо да информирате лекаря за всички медикаменти които приемате особено антикоагуланти
/вкл. Аспирин/ и всички алергии предимно към локални анестетици.
В деня на манипулацията е необходимо да носите всички извършени образни изследвания и разчитанията към тях които касаят млечните жлези.
Мамографското и ехографско изследване позволяват на Рентгенолога да идентифицира лезията която трябва да се реперира.
Манипулацията за поставяне на репер се извършва под локална анестезия и по принцип не е болезнена.Ако сте изпитвали болка при предходни манипулации под местна упойка информирайте за това лекаря – възможно е това да наложи поставянето на по-голямо количество анестетик.
Възможно е понякога при определени хора да настъпи т.нар. вагална реакция /която се благоприятства от емоционален стрес/ които не се чувстват добре по време на процедурата.
Важно е да сигнализирате ако вече сте получавали такъв тип реакция – възможно е предварително предписване на подходящо профилактично лечение.
След поставянето на репера:
В часовете след поставянето на репера , ако констатирате появата на кървене под превръзката или болезнено напрежение в гърдата, сигнализирайте на лекаря.
Препоръчително е да избягвате жестове и движения които могат да изместят положението на репера в гърдата:
Траекторията на репера в млечната жлеза като цяло не е тази която се използва от хирурга по време на оперативната интервенция , той достига до репера по друг път.
Не се образува цикатрикс на мястото където рентгенологът пенетрира кожата по време на поставяне на харпуна.