Контрастно усилената мамография
Какво представлява?
Контрастно усилената мамография (Contrast-Enhanced Mammography, CEM) е усъвършенствана форма на стандартната 2D мамография, която използва контрастно вещество за подобряване на видимостта на определени структури в гърдата. Контрастното вещество помага за по-добра визуализация на кръвоснабдяването на тъканите, което може да подпомогне откриването на тумори, които са богато кръвоснабдени.
Тази техника съчетава стандартна 2D мамография и рекомбиниран образ получен след интравенозно инжектиране контрастен агент (най-често йоден контраст), който има за цел да подчертае области с по-висока васкуларизация (областите, където има повишено кръвоснабдяване, често са характерни за туморни образования). Контрастното усилване подобрява видимостта на зони с потенциална патология, като помага да се различават доброкачествени и злокачествени образувания.
Основни предимства:
- По-голяма точност: В сравнение със стандартната мамография, Контрастно усилената мамография е особено полезна при жени с плътни гърди, при които стандартната мамография може да пропусне малки тумори.
- По-ниска цена и по-лесен достъп: В сравнение с други методи, като магнитно-резонансната томография (МРТ), Контрастно усилената мамография изисква по-малко време за провеждане на изследването като същевременно е възможна при пациентки с противопоказания за MРТ или страдат от клаустрофобия.
- Проследяване на терапевтичния отговор: При пациенти, които провеждат лечение за рак на гърдата, Контрастно усилената мамография може да бъде използвана за проследяване на ефективността на лечението.
Кога се използва?
- Диагностика на рак на гърдата: Тя е особено полезна при жени с плътни гърди, където стандартната мамография може да не даде достатъчно ясни или еднозначни резултати. Рекомбинираният образ на контрастната мамография помага да се открият аномалии и патологични промени в гърдата, като значимо повишава информативността на чисто морфологичното 2D мамографско изследване с функционални данни.
- Допълнително изследване при неясни резултати: Ако стандартната мамография показва подозрителни находки, Контрастно усилената мамография може да помогне за по-точното им характеризиране и типизиране.
- Наблюдение на терапевтичния отговор: Контрастно усилената мамография може да се използва за проследяване на ефективността на лечението при пациенти с рак на гърдата които провеждат пред оперативна неадювантна терапия.
- Първи метод за мамографско уточнение на съмнителна ехографски видима аномалия:
Контрастно усилената мамография е изключително подходяща като първи метод при пациентки изпратени за мамографско уточнение на установена при ехграфиски преглед съмнителна аномалия или образувание в гърдата.
- Диагностично уточнение на съмнителни находки:
Когато 2D мамографията показва неясни или подозрителни зони, контрастно усилената мамография спомага за по-точното им идентифициране и мултипараметрична оценка.
- Проследяване на пациенти с персонална анамнеза за рак на гърдата:
Тази методика се използва за по-детаилно и прецизно проследяване и оценка на гърдата, за да се изключи повторна поява на заболяването в мястото на предходната операция или в останалия обем на оперираната или на другата гърда.
- Изследване при плътни гърди:
Контрастната мамография е особено полезна при пациенти с плътна жлезна тъкан/ където стандартната 2D мамография може да пропусне малки лезии/ именно чрез субтракция/ изваждане от образа/ на тъканите с физиологично контрастно усилване като същевременно подчертава патологично импрегнираните с контрастна материя патологични тъкани.
Основни Предимства
• По-голяма точност:
Контрастно усилената мамография осигурява изключително ценна информация за нуждите на мултипараметричният анализ при заболяванията на мл.жлеза, което значително повишава шансовете за ранно откриване на злокачествени процеси в гърдите.
• Повишава диагостичната стойност на мамографският метод: Добавената диагностична информативност на данните от контрастно усилената мамография спомагат за значимо намаляване на фалшиво негативните резултати особено в плътни/жлезисти/ гърди , като така неимоверно повишава шансовете за ранно откриване на рака на гърдата и успешното му лечение на начален стадий .
Как протича процедурата?
След венозно инжектиране на контрастно вещество , се извършва стандартна мамография в 4 проекции, като във всяка проекция се извършват куплирани една след друга ниско- и високо енергийна експонации. Процедурата е сравнително бърза и предоставя по-детайлна информация, което е особено полезно в сложни диагностични случаи.
- На пациентката се инжектира венозен контрастен агент/ ниско осмоларен йоден контраст/, след което се изчаква около 2-3 минути, за да може контрастът да се разпредели в организма и по-специално в жлезните тъкани и фиброзната строма на гърдите.
- Осъществяват се две експонации за всяка от двете стандартни проекции на двете мл.жлези, при което патологичните зони импрегнирани с контрастен агент се подчертават и открояват от околните нормални тъкани.
- Специалистът анализира контрастните изображения, за да идентифицира потенциални аномалии и да прецени дали са необходими допълнителни диагностични и/или интервенционални процедури.